Ajalugu

Haapsalu eestikeelse gümnaasiumihariduse lugu

Haruldane lõpumärk jõudis tagasi kooli

Läänemaa Ühisgümnaasiumi muuseumile annetati novembris 2018 1940. aasta lõpetaja Ada Laine Jürisoo (fotol keskel, prillidega neiu) lõpumärk. Annetajaks oli tema poeg Peeter Mihkla.

Kooli lõpumärki valmistati gümnaasiumi rajamisest kuni 1990. aastate alguseni välja, vahe tuli sisse vaid sõjajärgsetel aastatel. Märgi reversile graveeriti lõpetamise aasta, märgi omaniku nimi või hüüdnimi, lõpetamise ja esimese kokkutuleku aeg.

Ada Lainel õnnestus põgeneda II maailmasõja ajal Rootsi, temast sai innukas Eesti taasiseseisvumise toetaja. Meie kooliga olid seotud ka Ada Laine õed: Beate Lucie Reinsaar, kes lõpetas LÜGi VI humanitaarlennu 1927, ja Herta Marie Naglas, kes  lõpetas LÜGi  IV humanitaarlennu 1925. Herta Naglas oli hiljem ka meie kooli õpetaja. Kooli muuseumisse jõudis temale 1937. aastal õpilaste poolt kingitud Läänemaa Keskkooli lõpumärk.

Lisaks lõpumärkidele kinkis Peeter Mihkla koolile väärtusliku fotoalbumi, mis sisaldab unikaalseid fotosid ja andmeid kooli aastapäevade tähistamise kohta Rootsis ja Kanadas 1968-1988. Üleantud materjalide hulgas on ka Ada Laine Mihkla (Jürisoo) kirjavahetus vilistlastega Eestis ja Rootsis, joonistusi ja selgitusi koolimärkidest ning väljalõikeid ajakirjandusest.

Täname südamest Peeter Mihklat ja tema perekonda!

Kalle Lõuna, ajaloo ja ühiskonnaõpetuse õpetaja